Konkurs Nabój

W piątek 24 listopada czworo naszych uczniów (Czołombitko Karol, Karwowski Jerzy, Oleksza Szymon, Sawicki Mateusz) uczestniczyli w konkursie Nabój.

Náboj Junior to międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne drużyn reprezentujących swoją szkołę podstawową. Zawody trwają 120 minut, podczas których czteroosobowe drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe zadanie. Odpowiedzi na zadania mają zazwyczaj postać numeryczną. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.

Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości.

Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Celem konkursu jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki i fizyki.

Náboj Junior odbywa się w mieszanej formie. Czechy, Polska i Słowacja przeprowadzają zawody w oryginalnej, stacjonarnej formie. Belgia, Chorwacja, Hiszpania i Holandia przeprowadzają zawody w formie online.

Zadania są takie same we wszystkich miastach i państwach (z dokładnością do tłumaczenia), więc uczniowie mogą porównać swój wynik do wyników rówieśników z zagranicy. W tym roku w konkursie brało udział 238 drużyn polskich, a łącznie 1797 drużyn międzynarodowych. Nasi uczniowie zostawili za sobą 70% drużyn polskich i 75% z wszystkich krajów. Gratulujemy udziału i liczymy, że w następnym roku wynik będzie jeszcze lepszy.