Pierwsza pomoc krok po kroku

W dniach 8-9.04 we wszystkich klasach 4 - 8 odbyły się zajęcia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Aby umieć odpowiednio przeprowadzić pierwszą pomoc przedmedyczną uczniowie zostali zapoznani, przed podjęciem zajęć praktycznych, z podstawowymi zasadami wykonywania zabiegów resuscytacyjnych.

Zgodnie z podstawową zasadą pierwszej pomocy „nie szkodzić” uczniowie poznali początkowe czynności, jakie należy podjąć by dokładnie ocenić sytuację i wyeliminować zagrożenia. Oprócz zabezpieczenia miejsca udzielania pierwszej pomocy należy więc zadbać o stosowanie środków ochrony osobistej typu maseczka do sztucznego oddychania czy jednorazowe rękawiczki.

Uczniowie poznali działanie defibrylatora AED tj. profesjonalnego urządzenia medycznego ratującego życie podczas nagłego zatrzymania akcji serca. Każdy miał okazję do samodzielnego lub półsamodzielnego przeprowadzania akcji reanimacyjnej na fantomach.

Uczniowie starszych klas mieli dodatkowo okazję do zastosowania kamizelki, która umożliwia odtworzenie w realistyczny sposób sytuacji zakrztuszenia.

Warto pamiętać, że:

• Nie trzeba być ratownikiem medycznym, żeby w razie potrzeby podjąć się ratowania ludzkiego życia.
  • Wszystkim, którzy brali czynny udział w tak ważnej akcji należą się brawa i pochwała za zaangażowanie.

Na kolejną lekcję zapraszamy w następnym roku szkolnym - p. Agnieszka Jezierska, p. Agnieszka Krygier oraz p. Kamil Rutkowski.